W wyniku działalności człowieka, m.in. spalania paliw kopalnych takich jak węgiel, ropa czy gaz systematycznie rośnie poziom emisji gazów cieplarnianych (ang. Greenhouse gases, w skrócie GHG), a w szczególności dwutlenku węgla (CO2), metanu i podtlenku azotu. Efekt cieplarniany, za który odpowiada m.in. sektor transportu, powoduje poważne zmiany klimatu na całym świecie.
Gazy cieplarniane, wytwarzane m.in. przez pojazdy spalinowe, przepuszczają do atmosfery ziemskiej promieniowanie słoneczne, ale nie wypuszczają z niego w wystarczającym stopniu promieniowania cieplnego. W rezultacie średnia temperatura na świecie jest coraz wyższa (o 0,91-0,96°C w porównaniu do temperatury pod koniec XIX w.), a ludzkość stanęła przed wielkim wyzwaniem – walką z efektem cieplarnianym. Wzrost temperatury o więcej niż 2°C znacząco zwiększy ryzyko wystąpienia nieodwracalnych zmian klimatycznych, niosących katastrofalne skutki dla globu. Bez obniżenia poziomu emisji GHG w ciągu najbliższych 80 lat średnia temperatura będzie o 4°C wyższa niż 200 lat temu. Poprzednio do tak dużej zmiany doszło 20 tysięcy lat temu. Wzrost temperatury wywołuje katastrofalne zjawiska klimatyczne. Na skutek topnienia pokrywy lodowej systematycznie podnosi się poziom wody w morzach i oceanach: w latach 1961-2003 wzrastał w tempie 1,8 mm rocznie, a w latach 1993-2003 już 3,1 mm rocznie. Podniesienie się poziomu morza nawet o klika metrów spowoduje zasadnicze zmiany linii brzegowej i zatopienie nisko położonych obszarów. Według prognoz, do 2100 r. powodzie mogą zredukować globalne PKB nawet o 20%, a zagrożenie powodziowe obejmie nawet połowę światowej populacji.
Coraz częściej występują również susze, fale upałów, pożary oraz erozje obszarów nadmorskich i nizinnych. Jednocześnie w wielu regionach zasoby wody zmniejszają się. Poważne straty wywołują m.in. tornada, burze piaskowe, lawiny, osuwiska, ulewy i burze. Wiele gatunków roślin i zwierząt jest zagrożonych wyginięciem. Rozprzestrzeniają się choroby tropikalne. Anomalie mają coraz większy wpływ na codzienne życie i zdrowie ludzi oraz na gospodarkę. Jak wynika z raportu FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa), w ciągu ostatnich 30 lat częstotliwość występowania katastrof naturalnych wzrosła o ok. 50%. W latach 2003-2013 straty ekonomiczne wywołane zjawiskami pogodowymi wyniosły aż 1,5 bln dolarów. W krajach rozwijających się ucierpiało z ich powodu ok. 2 mld ludzi.
Skutki ocieplenia klimatu odczuwa również Polska. Od końca XIX w. w naszym kraju odnotowuje się systematyczny wzrost temperatury powietrza, szczególnie intensywny po roku 1989. Na skutek zmian klimatu możemy spodziewać się m.in. zwiększenia występowania ekstremalnych temperatur, zmniejszenia poziomu opadów w okresie letnim, czy częstszych powodzi i pożarów lasów.