Instrukcja obsługi EV
Eksploatacja samochodu elektrycznego jest bardzo komfortowa. EV są przyjazne dla środowiska, wygodne, dynamiczne i niezawodne. Użytkowanie samochodów elektrycznych pod pewnymi względami różni się od eksploatacji pojazdów spalinowych. Przed wyruszeniem w dłuższą trasę za kierownicą EV zaplanuj podróż i sprawdź, gdzie będziesz mógł naładować swój samochód!
Planując dłuższą podróż samochodem elektrycznym, ustal lokalizację stacji ładowania znajdujących się w pobliżu trasy przejazdu. Pomoże Ci w tym nasza Mapa Stacji Ładowania. Dowiesz się z niej m.in. gdzie dokładnie zlokalizowana jest każda ogólnodostępna stacja w Polsce, jaką mocą i złączami dysponuje i ile zapłacisz za ładowanie. W razie potrzeby lokalizację stacji ładowania wyświetli również ekran nawigacji Twojego pojazdu. Wybierając stację ładowania dowiedz się, czy oferuje złącze, z którym Twój samochód jest kompatybilny oraz czy jest obsługiwana przez operatora, do sieci którego posiadasz dostęp.
Ogólnodostępne stacje ładowania, zarówno w Polsce, jak i za granicą, są obsługiwane przez różnych operatorów. Jak uzyskać do nich dostęp? Niektóre stacje są dostępne za darmo, aby z nich skorzystać po prostu podłącz swój samochód, a uzupełnianie energii rozpocznie się automatycznie. To znacznie prostsze niż tankowanie pojazdu spalinowego. Dostęp do pozostałych ładowarek uzyskasz za pomocą kart RFID lub aplikacji mobilnych. Gdy zaplanowałeś dłuższą trasę i określiłeś lokalizację punktów ładowania, z których zamierzasz skorzystać po drodze, ustal do sieci którego operatora należą. Przygotuj i zabierz ze sobą potrzebną kartę RFID lub naładowany telefon komórkowy z odpowiednią aplikacją mobilną.
Pamiętaj, że w celu otrzymania karty RFID lub uzyskania dostępu do aplikacji mobilnej konieczne może okazać się zalogowanie na stronie internetowej wybranego operatora. Karty RFID są najczęściej wysyłane pocztą. Z kolei aplikacje mobilne operatorów stacji ładowania można pobrać na smartfona za darmo – zazwyczaj odbywa się to bardzo szybko.
Ogólnodostępne stacje ładowania w Polsce są wyposażane w różne złącza. Do najbardziej popularnych należą Type 1 i Type 2 (ładowanie AC), a także CCS 1, CCS 2 oraz CHAdeMO (DC). Własny rodzaj złącza oferuje również Tesla. Przed wyruszeniem w dalszą podróż, koniecznie sprawdź, jakie złącza obsługuje Twój samochód. Informacje na ten temat uzyskasz w instrukcji obsługi pojazdu.
Więcej informacji na temat złącz ładowania samochodów elektrycznych znajdziesz TUTAJ ›
Przed wyruszeniem w podróż, ustal odległość, którą musisz pokonać do miejsca docelowego, jak i długość odcinków pomiędzy poszczególnymi stacjami ładowania po drodze. Upewnij się, że Twój samochód będzie dysponował wystarczającą ilością energii w akumulatorze na przejechanie wytyczonego dystansu. Pamiętaj, że zasięg wskazywany na początku trasy przez komputer pokładowy może ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych, natężenia ruchu, prędkości czy też różnicy wzniesień. Warto często kontrolować wskazania wyświetlacza. Ponadto, wartości zasięgu podawane przez producentów (zarówno wg normy NEDC, jak i WLTP) mogą znacząco odbiegać od rzeczywistych możliwości Twojego pojazdu. Podróż najlepiej zaplanować tak, aby zawsze dysponować pewną rezerwą energii na wypadek sytuacji awaryjnych.
Podczas dłuższych podróży samochodem elektrycznym z pewnością zdarzy Ci się przerwa na odpoczynek lub posiłek a na trasach międzynarodowych – również na nocleg. To świetna okazja, aby doładować akumulator trakcyjny pojazdu. Coraz więcej stacji paliw, restauracji i hoteli jest wyposażana w ładowarki do EV. Jeżeli nie masz pewności, czy w okolicy możesz naładować swój samochód – zapytaj o to obsługi. Gdy planujesz zatrzymać się na noc i masz kilka hoteli lub pensjonatów do wyboru – wybierz obiekt, który dysponuje stacją ładowania. Nie musi być to koniecznie szybka ładowarka DC, czasem wystarczy nawet zwykłe gniazdko domowe. Podłącz swój samochód na noc, a rano będziesz mógł wyruszyć w dalszą podróż w samochodzie z pełni naładowanym lub doładowanym akumulatorem.
Wybierając się w dłuższą podróż samochodem elektrycznym zabierz ze sobą kable, które otrzymałeś wraz z zakupionym pojazdem. Niektóre ogólnodostępne stacje ładowania nie są wyposażone w przewody ze złączami. Oferują jedynie gniazdo, do którego możesz podłączyć własny kabel. Na trasie może okazać się pomocny również przewód umożliwiający doładowanie akumulatora z domowego gniazdka, zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych.