Instrukcja obsługi EV

Podróżuj zgodnie z planem.
Cel jest w zasięgu.

Salon samochodowy

Eksploatacja samochodu elektrycznego jest bardzo komfortowa. EV są przyjazne dla środowiska, wygodne, dynamiczne i niezawodne. Użytkowanie samochodów elektrycznych pod pewnymi względami różni się od eksploatacji pojazdów spalinowych. Przed wyruszeniem w dłuższą trasę za kierownicą EV zaplanuj podróż i sprawdź, gdzie będziesz mógł naładować swój samochód!

Wybierając drogę do celu uwzględnij lokalizację stacji

Planując dłuższą podróż samochodem elektrycznym, ustal lokalizację stacji ładowania znajdujących się w pobliżu trasy przejazdu. Pomoże Ci w tym nasza Mapa Stacji Ładowania. Dowiesz się z niej m.in. gdzie dokładnie zlokalizowana jest każda ogólnodostępna stacja w Polsce, jaką mocą i złączami dysponuje i ile zapłacisz za ładowanie. W razie potrzeby lokalizację stacji ładowania wyświetli również ekran nawigacji Twojego pojazdu. Wybierając stację ładowania dowiedz się, czy oferuje złącze, z którym Twój samochód jest kompatybilny oraz czy jest obsługiwana przez operatora, do sieci którego posiadasz dostęp.

Lokalizacja stacji ładowania
Dostępność stacji ładowania

Upewnij się, czy będziesz mógł uzyskać dostęp do wybranej stacji ładowania

Ogólnodostępne stacje ładowania, zarówno w Polsce, jak i za granicą, są obsługiwane przez różnych operatorów. Jak uzyskać do nich dostęp? Niektóre stacje są dostępne za darmo, aby z nich skorzystać po prostu podłącz swój samochód, a uzupełnianie energii rozpocznie się automatycznie. To znacznie prostsze niż tankowanie pojazdu spalinowego. Dostęp do pozostałych ładowarek uzyskasz za pomocą kart RFID lub aplikacji mobilnych. Gdy zaplanowałeś dłuższą trasę i określiłeś lokalizację punktów ładowania, z których zamierzasz skorzystać po drodze, ustal do sieci którego operatora należą. Przygotuj i zabierz ze sobą potrzebną kartę RFID lub naładowany telefon komórkowy z odpowiednią aplikacją mobilną.

Pamiętaj, że w celu otrzymania karty RFID lub uzyskania dostępu do aplikacji mobilnej konieczne może okazać się zalogowanie na stronie internetowej wybranego operatora. Karty RFID są najczęściej wysyłane pocztą. Z kolei aplikacje mobilne operatorów stacji ładowania można pobrać na smartfona za darmo – zazwyczaj odbywa się to bardzo szybko.

Upewnij się, czy będziesz mógł skorzystać z wybranej stacji ładowania

Ogólnodostępne stacje ładowania w Polsce są wyposażane w różne złącza. Do najbardziej popularnych należą Type 1 i Type 2 (ładowanie AC), a także CCS 1, CCS 2 oraz CHAdeMO (DC). Własny rodzaj złącza oferuje również Tesla. Przed wyruszeniem w dalszą podróż, koniecznie sprawdź, jakie złącza obsługuje Twój samochód. Informacje na ten temat uzyskasz w instrukcji obsługi pojazdu.

Więcej informacji na temat złącz ładowania samochodów elektrycznych znajdziesz TUTAJ ›

Dostępność stacji ładowania 2
Upewnij się, że wystarczy Ci zasięgu

Upewnij się, że wystarczy Ci zasięgu

Przed wyruszeniem w podróż, ustal odległość, którą musisz pokonać do miejsca docelowego, jak i długość odcinków pomiędzy poszczególnymi stacjami ładowania po drodze. Upewnij się, że Twój samochód będzie dysponował wystarczającą ilością energii w akumulatorze na przejechanie wytyczonego dystansu. Pamiętaj, że zasięg wskazywany na początku trasy przez komputer pokładowy może ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych, natężenia ruchu, prędkości czy też różnicy wzniesień. Warto często kontrolować wskazania wyświetlacza. Ponadto, wartości zasięgu podawane przez producentów (zarówno wg normy NEDC, jak i WLTP) mogą znacząco odbiegać od rzeczywistych możliwości Twojego pojazdu. Podróż najlepiej zaplanować tak, aby zawsze dysponować pewną rezerwą energii na wypadek sytuacji awaryjnych.

Doładuj akumulator, gdy tylko masz taką możliwość

Podczas dłuższych podróży samochodem elektrycznym z pewnością zdarzy Ci się przerwa na odpoczynek lub posiłek a na trasach międzynarodowych – również na nocleg. To świetna okazja, aby doładować akumulator trakcyjny pojazdu. Coraz więcej stacji paliw, restauracji i hoteli jest wyposażana w ładowarki do EV. Jeżeli nie masz pewności, czy w okolicy możesz naładować swój samochód – zapytaj o to obsługi. Gdy planujesz zatrzymać się na noc i masz kilka hoteli lub pensjonatów do wyboru – wybierz obiekt, który dysponuje stacją ładowania. Nie musi być to koniecznie szybka ładowarka DC, czasem wystarczy nawet zwykłe gniazdko domowe. Podłącz swój samochód na noc, a rano będziesz mógł wyruszyć w dalszą podróż w samochodzie z pełni naładowanym lub doładowanym akumulatorem.

Doładuj akumulator
Kable ładowania

Zabierz ze sobą kable ładowania

Wybierając się w dłuższą podróż samochodem elektrycznym zabierz ze sobą kable, które otrzymałeś wraz z zakupionym pojazdem. Niektóre ogólnodostępne stacje ładowania nie są wyposażone w przewody ze złączami. Oferują jedynie gniazdo, do którego możesz podłączyć własny kabel. Na trasie może okazać się pomocny również przewód umożliwiający doładowanie akumulatora z domowego gniazdka, zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych.